Myjka ciśnieniowa dla rolnictwa - jaką wybrać?
O przydatności myjki ciśnieniowej w rolnictwie nie trzeba przekonywać żadnego właściciela gospodarstwa. Dobrze dobrane, wysokiej jakości urządzenie sprawdzi się zarówno przy czyszczeniu budynków inwentarskich, kostki brukowej jak i rozmaitych maszyn stosowanych w uprawie i hodowli.
Jaka jednak powinna być odpowiednia myjka ciśnieniowa dla rolnictwa? Na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę i dlaczego? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Myjka ciśnieniowa dla rolnictwa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup myjki, która ma służyć do pomocy w pracach gospodarskich takich jak czyszczenie budynków inwentarskich, należy odrzucić od razu myjki do zastosowań domowych. Takie urządzenia, nawet wysokiej klasy i doskonałej jakości, są po prostu zbyt mało wydajne. Nie nadają się do czyszczenia znacznych zabrudzeń np. z błota czy obornika, jak również nie są w stanie pracować długotrwale, co bywa w gospodarstwie konieczne z uwagi na duże powierzchnie czyszczonych obszarów.
Do gospodarstwa nadają się myjki półprofesjonalne oraz profesjonalne – w zależności od zakresu prac, jakie z ich pomocą będą wykonywane. Wybierając odpowiednie urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę w szczególności:
-
obecność oraz szczelność obudowy (szczególnie jeśli myjka będzie narażona na pracę w trudnych warunkach środowiskowych – na zewnątrz, w błocie itp.),
-
wytrzymałość konstrukcji,odpowiedni silnik – najlepiej elektryczny (ekologiczny, tani w eksploatacji jeśli gospodarstwo zasilane jest fotowoltaiką).
Myjka ciśnieniowa spalinowa
Na rynku dostępne są również myjki spalinowe, stosowane w przypadku utrudnionego dostępu do instalacji elektrycznej. Niestety, myjki spalinowe emitują zanieczyszczenia i odznaczają się wyższym niż elektryczne poziomem hałasu,zasilanie – w przypadku myjek elektrycznych należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wymaga zasilania jedno- czy trójfazowego,jakość i materiał wykonania pompy.
Pompa jest bardzo ważnym elementem każdej myjki ciśnieniowej. Najwyższej jakości pompy to urządzenia korbowodowe z mosiężnymi głowicami i ceramicznymi tłokami. Mosiądz gwarantuje wysoką wytrzymałość pompy, a technologia korbowodowa zapewnia prostotę zasilania tłoków. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może być wyposażone w mniejszą ilość części ruchomych, co z kolei przekłada się na ograniczenie wibracji oraz obniżenie poziomu hałasu. W konsekwencji myjka odznacza się długą żywotnością oraz dużą wydajnością pracy.
Ważne parametry myjki ciśnieniowej do gospodarstwa
Biorąc pod uwagę wybór konkretnego modelu myjki, poza wymienionymi wyżej czynnikami, należy wziąć pod uwagę również konkretne parametry pracy urządzenia. Myjka używana w gospodarstwie powinna odznaczać się:
- ciśnieniem nie mniejszym niż 130 – 170 bar,
- przepływem wody na poziomie co najmniej 500 l/h,
- niewielkim poborem mocy (2,5 – 4,5 kWh).
Oczywiście ostatni parametr nie ma większego znaczenia, jeśli myjka użytkowana jest głównie w ciepłych miesiącach roku, a gospodarstwo zasilane jest z paneli fotowoltaicznych.
Warto nadmienić, że na rynku dostępne są myjki zimno- i gorącowodne. W rolnictwie częściej używa się tych ostatnich ze względu na lepsze właściwości myjące.