Jak otworzyć firmę sprzątającą i który sprzęt kupić?
Coraz więcej osób decyduje się na to, aby otworzyć własną firmę sprzątającą. Większość decyduje się na ten profil działalności, ponieważ nie wymaga się tutaj wielkich umiejętności, a z drugiej strony rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.
W Polsce wiele obiektów biurowych, administracyjnych i usługowych korzysta z usług firm sprzątających. Jest to więc bardzo dobry sposób na stabilny rozwój działalności i pewne, stałe zlecenia.
Firma sprzątająca — jak założyć i w jakie wyposażenie zainwestować?
Dla wielu osób świetnym pomysłem na biznes jest firma sprzątająca. Jak ją założyć i jakie sprzęty warto kupić? W tej branży realizuje się różnorodne prace sprzątające. Zanim więc zakupimy myjki ciśnieniowe czy odkurzacze przemysłowe, powinniśmy dobrze zbadać rynek.
Przede wszystkim na początek warto sprawdzić konkurencję i zobaczyć, jakie przedsiębiorstwa działają w naszej okolicy oraz jakie usługi realizują, a także jakie mają ceny. W ten sposób będziemy mogli ocenić swoje szanse na pozyskiwanie klientów, a co więcej określić konkretne prace, których nie wykonują inne przedsiębiorstwa, więc śmiało można zagospodarować lukę na rynku.
Dobrze jest przeprowadzić wstępne rozmowy z kilkoma klientami, a nawet zapytać znajomych, czy nie potrzebują stałych usług sprzątających. Nie musimy od razu zabierać się za duże zlecenia, typu sprzątanie biurowców, hal produkcyjnych czy magazynów albo obiektów administracji publicznej.
Bardzo często na początku działalności można realizować prace sprzątające w prywatnych domach lub wyspecjalizować się w usuwaniu konkretnych zabrudzeń. Kilka prostych zleceń pozwoli zyskać stałych klientów i rozejrzeć się za większymi inwestycjami.
Jak otworzyć firmę sprzątającą i jakie są obowiązki właściciela?
Jak otworzyć firmę sprzątającą to pytanie, które zadaje sobie wiele początkujących osób zaczynających działać w tej branży. Kiedy już znajdziemy swoją niszę na rynku i mamy pewność, że możemy konkurować z innymi przedsiębiorstwami, to wtedy nadchodzi czas na założenie własnego biznesu.
Zanim jednak będziemy mogli wykonywać jakiekolwiek zlecenia, trzeba przejść przez drogę formalną. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem księgowym, gdzie uzyskamy fachową pomoc przy wypełnianiu dokumentów, rejestracji firmy i rozliczeniach podatkowych.
Żeby samodzielnie założyć firmę sprzątającą, należy udać się do urzędu gminy lub miasta, aby złożyć odpowiedni wniosek CEIDG. Trzeba tam podać również konkretny kod PKD, który określa charakter prowadzonej działalności gospodarczej.
W dokumencie można podać grupę z numerem 81.21, która dotyczy niespecjalistycznych usług sprzątających budynki i obiekty przemysłowe. Konieczne będzie również określenie formy opodatkowania oraz podanie nazwy firmy.
Kolejny wniosek składamy w Zus-ie i musimy mieć świadomość tego, że będziemy co miesiąc odprowadzać należne składki zdrowotne. Na szczęście dla osób rozpoczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej, przez pierwsze miesiące składki są znacznie niższe.
Jaki odkurzacz przemysłowy i urządzenia czyszczące wybrać?
Kupując odkurzacz przemysłowy czy jakiekolwiek urządzenia czyszczące musimy mieć świadomość tego, że będą one użytkowane po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przez cały tydzień. Dlatego też niedopuszczalne jest to, aby wybrać sprzęt charakteryzujący się słabą jakością, który wykorzystujemy wyłącznie w domu przy niewielkich pracach sprzątających. Musimy postawić na wysokiej jakości modele, które pozwolą wykonać zadanie szybko, bezpiecznie i dokładnie.
Do pracy na gładkich powierzchniach niezbędne będą maszyny wykonujące prace na mokro. Niezbędna będzie przemysłowa wytwornica pary, myjki ciśnieniowe oraz szorowarki. Natomiast do prac pielęgnacyjnych wokół budynku skutecznym narzędziem będą zamiatarki mechaniczne.
Nie można zapomnieć również o agregatach prądotwórczych, które umożliwiają wykonywanie wszelkich prac w miejscach, które będą oddalone od sieci energetycznej. Dla pracowników natomiast warto zakupić odzież roboczą i specjalne akcesoria do prac sprzątających, zwłaszcza kiedy zadania będą realizowane w trudnych warunkach.